Uğur Mumcu

Uğur Mumcu
Bu toplum, bedeninden hiç eksilmeyen yaralarla yaşıyor…

Gözden kaçanı, görülmeyeni, yok sayılanı, değer verilmeyeni, fark edilmeyeni fark ettirmek için...
12 Ağustos 2011 Cuma

Eşim,"Seni Ayşe Paşalı gibi öldürürüm" diyor

İlkel erkek örnek aldı

Şiddet mağduru kadınların sözleri şiddetin sığınmaevlerinde de sürdüğünü gösterdi ve korkunç bir gerçeği daha ortaya çıkardı: Eşim,"Seni Ayşe Paşalı gibi öldürürüm" diyor.
Alışmadık Alışmayacağız- Kadınların hukuki haklarıyla ilgili bilgi alıp yardım talebinde bulunduğu Ankara Barosu’nun Gelincik Projesi’ne başvuranların sayısı bini geçerken gönüllü avukatların sayısı 250’yi buldu. Kadınlar en fazla şiddeti hafta sonu eşleri evde olduğu için cumartesi-pazar günleri görürken, şikâyetler çocuğunu banyo yaptırarak hasta etmesi, pilav yapmaması, dışarı çıkması gerekçe gösteriliyor. Kadınlar ayrıca aile içi cinsel şiddete de maruz kalmaktan yakınıyor. Ayrıca mahalle baskısı ve korku nedeniyle yaşadıkları cinsel şiddeti anlatmaktan kaçınıyorlar.
Ayşe Paşalı’yla tehdit ediyor
Kadınların Gelincik Projesi’ne yaptığı ilginç başvurulardan bazıları şöyle:
• Vanlıyım. Kocamla anlaşamıyoruz. Boşanmak istedim ama töre gereği öldürüleceğimi bildiğim için cesaret edemiyorum. Sığınma evine gitme seçeneğim var, ama ailem beni orada da bulabilir..
• Eşimden yıllardır şiddet görüyorum. Ama son dönemde Ayşe Paşalı’nın eski eşi tarafından öldürülmesinden bu yana kocamdan, Seni Ayşe Paşalı gibi yaparım. 17 yerinden bıçaklarım, seni delik-deşik ederim. Sonun onun gibi olacaktehdidini alıyorum. Çaresizim.
• Rus’um ve Türkiye’ye eşimle evlenmek için geldim. Evlendiğimiz zamandan bu yana şiddet gördüğüm gibi ülkenizde Rus kadınlara kötü kadınmuamelesi yapılıyor. Boşanmak istiyorum ama bu kez de iş bulamamaktan korkuyorum.
• Oğlum nedeniyle eşimden çok şiddet gördüm. 4 yaşındaki oğlum hastalandığında eşim, Bir çocuğa bakamıyor musun? Bu çocuk neden sürekli hasta? deyip şiddet uyguluyor. Örneğin şiddet uygulamak için sebep aramayan eşimden korktuğum için oğlumu bu kış hiç yıkamadım.
Valilikten içeri alınmadım
• Boşandım ve oğlumla yaşıyorum. Oğlum namus kaygısı nedeniyle beni sürekli dövüyor.
• Yabancı uyrukluyum ve Türk eşimle 20 yıllık evliyim. Bu zaman zarfında eşimden sürekli fiziksel şiddet gördüm. Oğlumuzu bile dövdü. Bu şiddet dayanılamaz hale geldiği zaman da banaValilikten yazı getir seni, sığınmaevine alalım dediler. Ama valilikten içeri alınmadım.
Aynı yatakta 3 kişi yatıyoruz
Kadınlar sığınmaevlerinde de kötü muamele gördüklerini söylüyor: “Eşimden gördüğüm psikolojik ve kötü muamele nedeniyle sığınmaevinde kalıyorum. Ama burada da kötü muamele söz konusu. Bu da bir şiddettir. Çünkü sığınmaevlerinin şartları çok kötü, yetersizlik söz konusu. Aynı yatakta 2-3 kişi yatıyoruz. Her kesimden insanın yer aldığı sığınmaevinde, temizlik yapmak zorunda bırakılıyoruz. Hatta kolu kırılan bir arkadaşa, “Sen artık temizlik yapamayacaksın” denildi, gitmesi yönünde görüş bildirildi.”

YORUMLAR

*Bence hem ilkel erkeği, hem de o erkeğe "İnsanın saçı ile zekası arasında ters orantı olduğunu" öğreten TOPLUMU KONUŞMAMIZ GEREKİYOR. (François Rabelais)


*Kadına şiddettin başlıca nedenlerinden biri ortamın oluşması; din ve medya. Medya: Medya haberleri geri zekalı kişilerde öğreti niteliğini taşır. Şöyleki: operatör beton makinası (mister) içini temizleme için makinaya girmeden önce yanında bulunan küçük oğluna "bu düğmeye basma" der ve miksterin içine girer, çocuk dediği düğmeye basar ve babasını doğrar. medyadaki şiddet haberleri çoğu kişilerde "ha böyle öldürmekde varmış ve duyduğu şekilde aynısını uygular.
Din: Kıskançlığı körükler ve modern hayat ve dine geçiş (adapte) olma evrimi olumsuz nedenlere sebebiyet verir. Din öğreti de geri zekalı kişilerde cahiliye döneminin anıları öğreti olarak algılanır. bide kadının değeri düşük, kadın idareci değilde idare edilen sınıf muamelesi. Halbuki tüm insanlarda özgür düşünme aynıdır. Cinsiyetle sınırlandırılamaz. Bu da son 10 yılın siyasi yönetimin getirdiği olumsuzluklardır. (kadir karabulut)
Siyasi Forum Siyasi-Politik Haber - Makale - Yazılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder