Uğur Mumcu

Uğur Mumcu
Bu toplum, bedeninden hiç eksilmeyen yaralarla yaşıyor…

Gözden kaçanı, görülmeyeni, yok sayılanı, değer verilmeyeni, fark edilmeyeni fark ettirmek için...
20 Ağustos 2011 Cumartesi

Kapetan Kemal Mihri Abi

Türkiye devrimci hareketi çınarlarından birini daha kaybetti geçtiğimiz hafta. 96 yıllık bir ömür kendisine bahşedilen bir asırlık zamana bir tarih sığdırdı ve tamamladı varlığını. Lakin kapatmadı kapılarını, boşuna yaşanmadı bu hayat; birilerine ilham, birilerine ışık; kimileri için ise öfkenin nesnesi oldu bir asır boyunca söylenenler, yapılanlar. Birilerini ve bir şeyleri değiştirmeye yetti bu ömür. Daha ne ister ki insan zaten yaşadığı hayattan...
Cumhuriyet- Kurtuluş Savaşı sırasında Trakya’daki direnişi yönetenlerden Urfalı Mahmut Hayrettin Bey'in oğluydu Mihri Belli. Baba yüreğindeki direniş ve devrim ateşi oğluna da geçmiş olacak ki hayatı bu ateşin yönlendirmesi altında devam etti. Hem ideolog hem de militan kimliği kazandı ve sol hareket için efsane ABİ’lerden biri oldu.
Aydınlık Sosyalist, 68 hareketi, Milli Demokratik Devrim tezi, Türkiye Emekçi Partisi, hapisler, sürgünler çizgisinde devam eden yaşamına 1979’da kastedildiyse de suikast girişimi başarılı olamadı. Saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan Mihri Belli hayatının geri kalanını yine sınıfsız bir dünya mücadelesiyle ve doğru bildiklerini konuşarak geçirdi.
Sosyalizmin simge ismi, hapis ve sürgünle geçen hayatına, Göztepe’de bir süredir tedavi gördüğü evinde sessizce veda etti. Cenazesinde yakınlarının yanında onunla hiç karşılaşmamış ama ışığında ilerlemiş yüzlerce yoldaşı vardı. Allah rahmet eylesin. Selam olsun.

Somali yardımlarındaki kanlı eller
Türkiye’nin Somali için başlattığı yardım kampanyası başarıyla sürdürülüyor. Toplumda yakalanan yüksek duyarlılık seviyesi sayesinde ciddi miktarlara ulaşan yardımların ülkeye ulaştırıldığı belirtildi. Bu arada Başbakan Erdoğan, TOBB Başkan yardımcısı ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, TUSİAD Başkanı Ümit Boyner gibi siyaset ve iş dünyasının yanı sıra Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy gibi sanat camiasından isimler de Türkiye’yi temsilen bölgeyi ziyaret ederek Afrika’nın bahtsız halkına yalnız olmadıklarını hatırlatmayı deniyor. Somali ziyaretini Başbakan Erdoğan’dan önce planlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da aynı şekilde bölgeyi en kısa sürede ziyaret edecek. Ziyaretler şova dönüştürülmediği sürece yapılanlar insanlık adına sevindirici.
Öte yandan açlık, kuraklık, sefalet ve hastalıklarla mücadele eden, 3 ay içinde 30 bin çocuk kayıp veren halka dünyanın dört bir yanından yağan yardımların çalınıp işadamlarına satıldığı iddiaları ortada kol geziyor… Afrika için ne kuraklık ne açlık yeni şeyler değil. Bir deri bir kemik kara çocukların sanat galerilerinde yerini alan fotoğrafları da bizler için yeni değil... Afrika’da açlık ve yardıma muhtaç olma hali ne yazık ki hep vardı. Bölge için daha önce defalarca yardım toplama kampanyaları düzenlendi. Yerleşen bu yardım anlayışından faydalanmak isteyen bazı gruplar ise “yardım korsanlığı”nı doğurdu, yolsuzluğun insanlıktan yoksun bir boyutunun gelişmesine sebep oldu. Yardımlardan beslenen örgütler ve iş adamları bataklıktaki sinekler olarak ortaya çıktı.
Çocukları kollarının arasında ölen insanların acısına çare olmak için kılını kıpırdatmak bir kenara, acılarını bir nebze olsun dindirebilecek yardımlara el koyabilen, bunları bir zenginlik ve güç kaynağı olarak kullanmaya cüret edebilen yürekler elbette ki insan yüreği olamaz. Yardımlara uzanan o eller, şimdi o deri ve kemikten, küçücük kalmış çocukların kanlarını taşır üzerinde. Yapılan yardımların insaniyet damarları alınmış kişi ve grupların pençelerinden kurtularak yerine ulaşmasını ümit ediyoruz.

Çukurca; sözün bittiği yer
Hakkâri Çukurca’dan yine şehit haberleri geldi televizyonlardaki son dakika uyarılarının akabinde. Bu sefer rakam 9. 1 de korucu… Terör eylemleri hızlı, dalga kuvvetli. Başbakan Erdoğan ramazanın sona ermesini beklemekten vazgeçerek ilk uyarısını yapıyor: “sabrımız tükendi.”
Sabrımız tükenmesin. Evet, aslan gibi gençleri arka arkaya kaybediyoruz; evet, sayısız ocağa ateş düşüyor, kırmızı tabutlar sıra sıra diziliyor ve tüm bunlar sabrımızı zorluyor. Ama sağduyu yine rehberimiz, akıl gene ışığımız olsun. Bir sonraki eylemi korku içinde beklemek yerine gerçek demokrasiyi vatan sevgisiyle birlikte işletelim artık. Bu ülkede 30 yılın götürdükleri geri gelmez belki ama bir otuz yıl daha çalınmasın bizden…
-
Cumhuriyet Gazetesi / Sadık ÇelikYazısı
Siyasi Forum Siyasi-Politik Haber - Makale - Yazılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder